Rektör Akgül’ün 29 Mayıs İstanbul’un Fethi Mesajı

Rektör Akgül'ün 29 Mayıs İstanbul'un Fethi Mesajı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi’nin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

28 Mayıs 2018 - 10:52

Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye'nin olduğu kadar dünyanın da en güzide şehirlerinden birisi olan İstanbul; bilim, kültür, sanat, ticaret ve inanç merkezi olarak çağlar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, doğu ve batı medeniyetleri arasında köprü görevi görmüştür. 
Bugün tarihimizin en ihtişamlı zaferlerinden birisi olan İstanbul'un fethinin yıldönümünü büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Şunu unutmamalıyız ki büyük komutan Fatih Sultan Mehmet Han, herşeyden önce İstanbul'un gönlünü fethetmiştir. Nitekim O'nun İstanbul'a karşı gösterdiği büyük nezaket ve tevazu, bu sevginin en büyük delilidir.
Üstün dehası ve cesareti ile genç yaşta İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han ve ordularının elde etmiş olduğu bu zafer; milletimizin azim ve iradesini, yönetim kabiliyetini, maddi ve manevi gücünü kanıtlamasının yanı sıra fetihten sonra tesis edilen adalet ve hoşgörü düzeni, fethin gerçek anlamını göstermesi bakımından tüm dünyaya örnek teşkil etmektedir. 
Kuşkusuz İstanbul’un fethedilmesi; sosyal, kültürel ve siyasi sonuçları bakımından dünya tarihinin seyrini değiştirmiş, bizim için olduğu kadar batı dünyası için de yeni bir çağın başlangıcı olmuştur.
Bu düşüncelerle İstanbul'un fethini gerçekleştiren başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere bu zaferin mimarı olan şanlı ordumuzu ve onların arkasındaki fethe gönül veren tüm ecdadımızı şükran, rahmet ve minnetle yad ediyor; milletçe onların aziz hatıralarına daha fazla layık olabilmeyi temenni ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaman'da damat, kayınvalidesini ve kayınbabasını bıçakladı
Karaman'da damat, kayınvalidesini ve kayınbabasını bıçakladı
Karaman'da takla atan otomobilin içerisinde sıkıştılar
Karaman'da takla atan otomobilin içerisinde sıkıştılar